Jak to všechno začalo?

Tento článek bude pojednávat o tom, co nás vedlo k tomu, začít žít na Maltě.

Za vše může jeden e-mail. Přesně den po státnicích mi přišel e-mail s nabídkou 4 měsíční stáže na Maltě. Bylo to jako blesk z čistého nebe. Po ukončení vysoké školy, kdy se člověk rozhoduje, co dál dělat a kde začít, přede mnou najedou stála obrovská příležitost jak se naučit plynule anglicky, získat praxi v oboru (jak stáž slibovala), poznat cizí kulturu a získat spoustu nových zkušeností a přátel. “Vždy jsem chtěla žít v zahraničí, na Maltě je teploučko a kdo ví, když budu šikovná, třeba si mě tam nechají”, blesklo mi hlavou. Hned jsem se přihlásila a začala denně dojíždět do Karviné, kde se konaly přípravné kurzy zahrnující lekce angličtiny a pracovně-právní přípravu.

Výhodou těchto stáží je, že se nemusíte o nic starat a máte vše placeno z fondu EU. Nevýhodou však je, že vždy naberou více lidí, než může odjet. Nás bylo 24 účastníků a po cca měsíci a půl vybrali k odjezdu 16 lidí. Mě bohužel nevybrali, nicméně mi tato stáž dala mnohem více, poznala jsem tam svého přítele, který rovněž nebyl vybrán. Asi osud :D. Jako důvod nám uvedli skvěle uplatnitelné obory, já mám management kvality a přítel vystudoval IT.

Myšlenka života na Maltě nás však nepustila. Přemýšleli jsme, kde najít práci, ubytování a jak vyjít s penězi. O pár dní později přítel dostal nabídku pracovat jako delegát pro společnost Easy Job Bridge, která je partnerskou organizací pro tyto stáže. Nastoupit měl začátkem října na 6 týdnů. V ten okamžik bylo rozhodnuto, jedeme na Maltu. Já jsem zkoušela ještě jednu stáž, abychom neměli výdaje tak velké a měla jsem také zajištěnou práci, nicméně mě opět nevybrali. Přeci jen, tyto stáže jsou spojeny s Úřadem práce a přednost je dávána slabším účastníkům a menšinám. Nevýhodou také je, že se vše řeší tak nějak za pochodu, věci se mění, termíny se přesouvají, tudíž i nástup partnera do práce se neustále odkládala. Ponaučení: “Spoléhejte se vždy jen sami na sebe!” A doporučujeme se těchto projektů nezúčastňovat.

Rozhodla jsem se tedy najít si práci až na místě, i když to s mou angličtinou nebude nejjednodušší. Sbalili jsme si kufry, koupili letenky a jsme tady :), na Maltě, kde i v říjnu je 30 stupňů, moře krásně teplé a kde jsme se snažili dostat celé 3 měsíce. Tak nám držte palce :).

 

Příjezd na Maltu

Published
Categorized as I

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *